Tesisat
Copyright © 2016 Her Hakkı Saklıdır. Mantolama Taşyünü
Mantolama Taşyünü
Telefon
0 312 311 71 15
0 532 765 85 85
E Mail
cem@nova-grup.com
Adres
Nasuh Akar Mahallesi Osmanlı Caddesi No:29
Balgat Çankaya / Ankara
Yenile
Binadaki sıhhi tesisat, hidrofor ve doğalgaz gibi sistemlerin gerektiğinde kurulması, mevcut olanların elden geçirilmesi ve eksikliklerinin giderilmesi gerekmektedir.

Bunlardan en önemlilerinden biri sıhhi tesisattır Sıhhi tesisat içmek, ısınmak, yıkanmak ve sudan kaynaklı çöpü atmak için gerekli içilebilir suyun dağıtılması için kurulan ve içerisinde boru, kanalizasyon, boru ekleme parçaları, vana, musluk gibi malzemeler bulanan bir sistemdir.  Sıhhi tesisatın kurulması sırasında kullanılan malzemeler arasında galvanizli boru, bakır ve plastik yer almaktadır.

Galvanizli çelikten yapılan ve içilebilir suyun taşınmasını ve dağıtımını sağlayan boruların nominal büyüklükleri genellikle 9,5 mm ile 51 mm arasında değişmektedir. Ancak bugün yeni inşa edilen konutlarda bu borular genellikle kullanılmamaktadır.   Yirmi birinci yüzyılın son yarısında hanelerin su sistemlerinde bakır sıklıkla kullanılmıştır. Ancak bakırın artan fiyatı yeni binalarda plastiğe yönelmeye neden olmuştur.  Özellikle son yıllarda suyun taşınmasında sıklıkla plastik borular kullanılmaktadır. Plastik boruların da birçok çeşidi bulunmakta ve yıllar itibariyle gelişim göstermektedir. Bunlardan en bilinenlerden biri PVC boruların 19. yüzyılda deneyleri yapılmış ancak 1926 yılına kadar üretilmemiştir. Özellikle 1940'lı yıllarda üretilmeye başlanmış ve genellikle atık suyun atılmasında kullanılmıştır. Daha sonra gelişen plastik borular içerisinde genellikle siyah ya da gri renkteki PBT borular, çapraz bağlı polietilen sistemler anlamına gelen PEX borular, yer altı ya da yer üstünde su depolamak amacıyla kullanılan polietilen plastik tanklar, PEX katmanlar arasında alüminyum borular kullanıldığında PEX-Al-PEX olarak bilinen plastik borular yer almaktadır.

Bugünkü binalarda bulunan yüksek basınçlı pompalar ve borulardan oluşan su şebekeleri, bakır, pirinç ve plastikten (genellikle çapraz bağlı polietilen-PEX) oluşmaktadır. Kullanılan malzemelerin zehir içermeyen malzemeler olmasına dikkat edilmektedir. Suyun boşaltım hatlarında kullanılan borular ise plastik, çelik, dökme demir ya da kurşun kullanılmaktadır.

Mantolama Taşyünü
Telefon 0 532 765 85 85
altın hakkında
TESİSAT ANKARA
PRchecker.info