Mantolama
Copyright © 2016 Her Hakkı Saklıdır. MantolamaTaşyünü
Mantolama-47229
Mantolama-47230
Mantolama-47231
Mantolama-47232
Mantolama-47233
Mantolama-47234
Mantolama-47235
Mantolama-47236
Mantolama-47237
Mantolama-47238
Mantolama-47239
Mantolama hem konut hem de ticari inşaatların zemin, duvar ve tavan ünitelerinde kullanılan panel malzemedir. Herhangi bir uygulamada ısı yalıtımının en temel fonksiyonu, uygulandığı diğer yüzeyler üzerinde bir yüzey oluşturmasıdır.  Farklı mantolama çeşitleri olup, her birinin uygulama şekline göre spesifik özelikleri bulunmaktadır.
Zemin kaplama, yukarıdan aşağıdaki zemin kirişe kadar yükü taşıyan binanın yapısal bir parçasıdır. Genellikle zemin çerçeve inşa edildikten sonra, duvarlar konulmadan önce bu kaplama türü kullanılmaktadır. Yapısal paneller işlenmiş ahşap ürünleri olup kontrplak olarak adlandırılmaktadır. Benzer şekilde tavan kaplama ise tavan yüzeyini güçlendirmek amacıyla yapılmaktadır.
Dış cephe ısı yalıtım, rüzgarın, suyun ve sesin bina içerisine girmesini engellemek maksadıyla uygulanmaktadır. Yapısal ya da yapısal olmayan izolasyon şeklinde uygulanabilmektedir. İzolasyon amaçlı yalıtım-mantolama olarak adlandırılan şeklinde, yapısal olmayan mantolama dış duvara ekstra izolasyon sağlamak amacıyla monte edilmektedir. Yapısal olmayan mantolama, dış duvar çerçevesine doğrudan uygulanabilmektedir. Aynı zamanda yapısal ıs yalıtımının iç ya da dış yüzeyine de monte edilebilmektedir. İzolasyonda kullanılan bir çok ısı yalıtım levha malzeme çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında plastik, köpük, selüloz fiber, kağıt bazlı ve folyo bazlı paneller sayılabilir. İzolasyon kaplamaları bir bıçakla kolaylıkla kesilebilecek çok hafif panellerdir. Bu paneller dış duvar cephesine büyük başlı galvanizli çivilerle tutturulmaktadır. İzolasyon kaplaması yapılırken en büyük sıkıntı ateşle tutuşma sıkıntısı olup, izolasyon sırasında üreticinin önerilerinin dinlenmesinde büyük fayda bulunmaktadır.
Yapısal-mantolama duvarları pozitif ve negatif güçlere karşı güçlendirmekte ve dış duvar cephesine eklenmektedir. Yapısal dış cephe ısı yalıtımın, birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında ahşap, alçı veya çimento bazlı kaplamalar sayılabilir. Ahşap bazlı yapısal mantolama malzemeleri arasında kontrplak, preslenmiş levha ve iplik panel sayılabilir. Her bir ahşap çeşidinin farklı performansları bulunmaktadır. Ahşap bazlı kaplama yangına karşı ilave yöntemlerle güçlendirilmediği sürece yangına karşı dirençli değildir. Ahşap kaplama genellikle az katlı konutlarda uygulanmaktadır.
Alçı bazlı yapısal kaplama kağıt ya da cam kaplama şeklinde olabilmektedir. Alçı bazlı yalıtım çeşitlerinin de performansları farklılık gösterebilmektedir. Kağıt yüzlü ve selüloz tabanlı alçı kaplamalar tutuşucu özellikte olup, neme karşı dirençli değildir. Cam yüzlü alçı kaplamalar ise tutuşucu değildir ve neme karşı dirençlidir. Alçı bazlı kaplama genellikle ticari uygulamalarda kullanılmaktadır.
Çimento bazlı yapısal mantolama-malzeme olarak çimento panel ya da fiber panel kullanmaktadır. Bu dış cephe ısı yalıtım sistemlerinde kullanılan paneller tutuşucu değildir ve nemin verdiği zararlara karşı dirençlidir. Çimento bazlı yalıtım genellikle bina,  aparman, site kısaca yapıların dış cephesinde kullanılmaktadır.
Mantolama Taşyünü
Telefon
0 312 311 71 15
0 532 765 85 85
E Mail
cem@nova-grup.com
Adres
Nasuh Akar Mahallesi Osmanlı Caddesi No:29
Balgat Çankaya / Ankara
Yenile
Mantolama Taşyünü
Telefon 0 532 765 85 85
altın hakkında
ANKARA TAŞYÜNÜ MANTOLAMA
PRchecker.info