Çatı
Copyright © 2016 Her Hakkı Saklıdır. Mantolama Taşyünü
Mantolama Taşyünü
Telefon
0 312 311 71 15
0 532 765 85 85
E Mail
cem@nova-grup.com
Adres
Nasuh Akar Mahallesi Osmanlı Caddesi No:29
Balgat Çankaya / Ankara
Yenile
Bugünün toplumunda en önemli unsurlardan biri güvenliktir. Yaşadığınız yerde güvenliğin sağlanması için evinize en uygun çatının inşa edilmiş olması gerekmektedir. Bir tavan çatısı genellikle bir ya da birden fazla üçgen şeklinde yapıları düğüm noktalarında bir araya getiren bir yapıdır. Çatı inşasında en önemli unsurlardan biri dış koşulların özellikle burada meydana gelmesi ve dış koşullara reaksiyonun bağlantı (düğüm) noktalarında oluşmasıdır. Başka bir ifadeyle çatının inşa edilme şekli bu dış koşulların binaya zarar vermeyecek şekilde yayılmasını sağlayacaktır. Öte yandan çatıdaki bağlantı noktaları kıvrılmış olarak gözükecektir. Bu durum ise zorlayıcı koşulların ortadan kaldırılması anlamına gelmektedir.
Uygulamada farklı çatı çeşitleri bulunmaktadır. Bunların en popüler olanları ve ayırt edici özellikleri aşağıda kısaca özetlenmektedir.
Orta Direkli Çatılar sistemi Genellikle ağaçtan yapılmaktadır. Bununla birlikte ağaç ve çeliğin bir arada kullanıldığı örnekler de mevcuttur. Zemin uzunluğu 8 metre olan tavanlar için uygundur.
Ana Direkli Çatılar, Bu çatı şeklinde de genellikle ağaç kullanılmaktadır. Her zaman kullanılabilecek oldukça basit, güvenilir ve elverişli bir çatı şeklidir. Zemin uzunluğu 10 metreye kadar olan tavanlar için kullanılabilir.
Howe Çatısı, Zarif ve gösterişlidir. Bu çatı sisteminde genellikle ağaç kullanılmakla birlikte, düğüm noktalarında çelikten yararlanılmaktadır. 6-30 metre arasındaki her yüzeyi kaplayabilmektedir.
Pratt Çatısı Çelikten yapılan çatılan arasında en ekonomik olanlardan biridir. 6 - 10 metre arası yüzeyleri kaplamak için kullanılabilmektedir.
Yelpaze Çatı, Çelikten yapılan bir çatı şeklidir. 10-15 metre arasındaki çatı yüzeyleri için uygun bir şekildir.
Güney Işığı Tavan Çatısı, Yüzey uzunluğu 15 metreyi geçtiğinde basit bir çatı şeklinde daha geniş bir yüzeyi kullanan ve çatıyı doğru açılarda destekleyen bir şekil kullanmak daha ekonomiktir. Daha geniş yüzeylerde en eskiden beri kullanılan ve en ekonomik modellerden biri güney ışığı tavan çatısı modelidir. 20-30 metrelik yüzeyler için uygundur. Özellikle endüstriyel binalar ve çizim odaları için kullanılmaktadır. 
Dörtgen çatı sistemi, Oditoryum ve tren istasyonları gibi geniş alanlar için kullanılmaktadır.
Mantolama Taşyünü
Telefon 0 532 765 85 85
altın hakkında
ÇATI ANKARA
PRchecker.info