Boya
Copyright © 2016 Her Hakkı Saklıdır. Mantolama Taşyünü
Mantolama Taşyünü
Telefon
0 312 311 71 15
0 532 765 85 85
E Mail
cem@nova-grup.com
Adres
Nasuh Akar Mahallesi Osmanlı Caddesi No:29
Balgat Çankaya / Ankara
Yenile
Boya bir objenin yüzeyine renk katmak amacıyla kullanılan bir sıvı olup, genellikle toz halindeki renkli pigmentlerden yapılmaktadır. Toz maddesi farklı kimyasallardan yapılabilmektedir. Pigmentlerin bazısı doğrudan kil gibi doğal maddelerden elde edilmektedir. Pigmentin yüzeye kolaylıkla yapıştırılabilmesi için ıslatılması gerekmektedir. Bu ıslaklığı sağlayan madde ıslatıcı olarak adlandırılmaktadır. Bazı boyalar doğrudan su ile karıştırılırken, bazıları yağlarla ya da çeşitli kimyasallarla karıştırılmaktadır. 
Boyanın dört temel kullanım amacı bulunmaktadır. Her türlü bina ve yapının su ve güneç gibi dış etkenlerden korunması amacıyla kullanılmaktadır. Ağaçtan yapılmış binalar genellikle boyanmakta olup, boya katmanı ağacın içine suyun girmesini ve böylece ağacın çürümesini engellemektedir. Aynı zamanda boya ağacın sıcak güneşli havalarda kurumasını da engellemektedir. Metalden yapılmış yapılar ve objelerin boyanması ise onları paslanmaktan korumaktadır. Boyanın diğer bir kullanım alanı dekorasyon amaçlıdır. Hem bina dışı hem de bina içinin daha çekici hale getirilmesi için boyadan yararlanılmaktadır.  Boya sanatsal amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Son bir amacı ise insanlara boya kullanarak bilgi vermektir. Buna örnek olarak caddelerde kullanılan boyalı çizgiler verilebilir. 
İnşaat sektöründe boyanın birçok amacı bulunmaktır. Bunlar arasında bina yüzeyinin dış görünüşünü güzelleştirmek, havasal etkilere karşı dış yüzeyi korumak, yüzeyin su geçirmez olmasını sağlamak, yüzey, karınca saldırılarına karşı korumak ve yüzeyin dayanıklılığını artırmak sayılabilir. Binalarda boyanın özellikle dört alanda kullanıldığı görülmektedir. Bunlar iç duvar ve tavan, dış duvar, ağaç ve metaldir.
Mantolama Taşyünü
Telefon 0 532 765 85 85
altın hakkında
MANTOLAMA TAŞYÜNÜ BOYA
PRchecker.info